O włosachPielęgnacja

Wpływ wody na włosy

wlosy-woda

Zdrowe włosy? To zasługa wody!

Chcesz być zdrowy, młody, nie stroń nigdy od wody – pisał nasz rodzimy myśliciel, Andrzej Klimuszko. W jego stwierdzeniu było sporo racji, bowiem odpowiednia ilość wypijanej wody to prosty sposób na poprawę kondycji skóry, paznokci, a także ogólnego stanu organizmu i samopoczucia. Obecnie, coraz częściej szukamy przepisów na zapewnienie włosom blasku, gęstości, bądź sprężystości. Również w tym przypadku warto zacząć od zadania sobie pytania, czy wypijamy wystarczająco dużo wody, aby ciecz mogła wspomóc ten element naszego ciała. Dlaczego? Ponieważ prawidłowe dawkowanie życiodajnego płynu niesie za sobą wiele zalet, które bardzo szybko zaowocują promiennym wyglądem.
1,5 litra wody dziennie – to już mistyczna liczba, która podkreślana jest niemal na każdym kroku, kiedy mamy do czynienia z sugerowanym zapotrzebowaniem organizmu na płyny. Tymczasem to, ile wody powinniśmy wypijać, definiują przez nasze, osobiste predyspozycje. Wpływ na to ma między innymi płeć, wiek, masa ciała, czy ilość uprawianej aktywności fizycznej. Według badań, 4 na 5 mieszkańców Polski nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie jest ich zapotrzebowanie wodne, a tylko trochę ponad 5% osób wypija dziennie tyle cieczy, ile zalecają specjaliści. Wystarczy, że utracimy 1% wody, która magazynowana jest w naszym ciele, aby zacząć odczuwać pragnienie. Jeśli dopuścimy do redukcji na poziomie 10%, ryzykujemy już zdrowiem. Dlatego tak ważne jest, aby dopasować i pilnować spożywania prawidłowej dawki cieczy.
Naturalna odżywka
Ci, którzy nie są zadowoleni z kondycji swoich włosów, powinni rozpocząć od prawidłowego nawadniania organizmu. Mają na to wpływ ceramidy, czyli tłuszcze, które wiążą cząsteczki wody, występujące w strukturze włosa. Ponieważ tłuszcze te wymagają prawidłowego nawodnienia, finalny wygląd kosmyków będzie nierozerwalnie wiązał się z dawką wody, jaką zapewniamy organizmowi. Nasze włosy są też niezwykle podatne na warunki atmosferyczne – wysoka temperatura, suche powietrze i nieprawidłowo dobrane kosmetyki mogą przyczyniać się do redukcji ceramidów, a tym samym sprawić, że włosy wydają się mniej puszyste, suche i mniej przyjemne w dotyku. Wypijając wystarczającą dawkę wody dziennie, przyczynimy się do poprawy ich kondycji, a tym samym będą odżywione i pełne blasku.
Woda w codziennej pielęgnacji
Mycie włosów stanowi niezbędny element codziennej higieny, dlatego też bardzo ważne jest dobranie cieczy w taki sposób, aby jak najlepiej oddziaływała na strukturę włosa. W większości przypadków woda płynąca z kranu jest twarda – możemy zobaczyć między innymi na przykładzie osadu, który pozostawia na czajniku lub naczyniach. Ponieważ ten rodzaj cieczy cechuje wysoka zawartość magnezu i wapnia, niekorzystanie wpływa na kondycję pielęgnowanych nią włosów. Dzieje się tak, gdyż minerały wchodzą w reakcję z kosmetykami, które w konsekwencji zapychają pory na skórze głowy i wysuszają ją. Twarda woda sprawia, że włosy są suche, matowe, a dodatkowo ciężej jest je ułożyć i podlegają szybszemu kołtunieniu. Powinniśmy też odczuć różnicę w rozprowadzaniu szamponów i odżywek – przy użyciu twardej wody, ciężej będzie wmasować kosmetyki we włosy. Tego rodzaju ciecz gorzej spłukuje specyfiki z kosmyków, a ich cząstki osiadają na strukturze włosa i obciążają go, sprawiając, że włosy są mniej puszyste.
Płyn idealnie dopasowany
Aby cieszyć się doskonałą kondycją włosów, zadbajmy o prawidłowe nawodnienie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Woda pitna powinna być bogata w minerały, dlatego najlepszym wyborem będzie woda mineralna o bogatym składzie korzystnych pierwiastków. Z drugiej strony, woda do mycia i pielęgnacji włosów powinna być przede wszystkim miękka, dlatego, jeśli naszym utrapieniem jest twarda, płynąca z kranu ciecz, możemy działać na dwa sposoby: korzystając z dedykowanych kosmetyków lub bardziej kompleksowo – myć włosy w wodzie filtrowanej, która oddzieli nadmiar wapnia i magnezu.
Pamiętajmy, że nawet najlepsze szampony i odżywki nie przywrócą idealnej kondycji włosów, jeśli korzystanie z nich nie pójdzie w parze z odpowiednim nawodnieniem. Na wypijaniu prawidłowej dawki wody skorzysta cały organizm, a my będziemy mogli cieszyć się doskonałym samopoczuciem. Jeśli dodatkowo włosy będą pielęgnowane miękką wodą, to szybka droga do zniewalającego wyglądu.

Autor: Anna Kucal, Strefawodna.pl

wlosy-woda