Przyczyny wypadania włosów
RODZAJE ŁYSIENIA – jak z nimi postępować?
Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie o różnych podłożach, niezależnie od wieku i płci, wiąże się z dużym dyskomfortem, stanowiąc nie tylko problem kosmetyczny, ale i psychologiczny. Utrata włosów może występować z wielu różnych przyczyn, dlatego też niezmiernie ważne jest to aby na samym początku trafnie określić przyczynę nadmiernego wypadania włosów i typ łysienia.
U ludzi cykl wzrostu włosów jest niezsynchronizowany co oznacza, że w danym momencie włosy znajdują się w różnych fazach wzrostu. Co za tym idzie zupełnie normalna jest utrata pomiędzy 50-100 włosów telogenowych dziennie w zależności od grubości i kondycji włosów. Co więcej nie wpływa ono na gęstość włosów i nie powinno budzić niepokoju. Na skórze głowy znajduje się około 100-150tys. mieszków włosowych. Osoby o włosach jasnych i cieńszych mają ich więcej niż osoby
o włosach ciemnych i grubych.
Problem nadmiernego wypadania włosów lub łysienia ma często negatywny wpływ na psychikę osoby, którą dotyka. Osoby zmagające się z tym problemem często mają obniżoną samoocenę
i wycofują się z życia społecznego. W takich przypadkach oprócz pomocy trychologa, dermatologa i endokrynologa potrzebna jest także pomoc psychologa.
Najważniejszym krokiem w leczeniu Łysienia jest zlokalizowanie przyczyny wypadania włosów
Poniżej opisane zostały różne typy łysienia oraz ich przyczyny. Nadmierne wypadanie włosów nie musi oznaczać, że za kilka miesięcy pozostaniemy bez włosów, ale nie możemy bagatelizować problemu. Gdy tylko zobaczymy większą niż zwykle ilość włosów, na szczotce czy pod prysznicem wybierzmy się do trychologa. Przed badaniem trychologicznym warto zastanowić się jak wyglądało nasze życie kilka miesięcy wstecz (dieta, stres, narkozy, choroby, antybiotyki). Podczas badania trychologicznego specjalista Trycholog przeprowadzi bardzo obszerny wywiad i obejrzy skórę głowy i włosy pod mikrokamerą. Może też on zasugerować wizytę u dermatologa i wykonanie badań krwi aby sprawdzić czy nie występują żadne niedobory witaminowe czy zaburzenia hormonalne. Gdy już wiemy co dzieje się w organizmie możemy zacząć działać efektownie czyli wprowadzić odpowiednią pielęgnację, preparaty trychologiczne, suplementy, zabiegi. Jeśli zdiagnozowane zostaną jakieś zaburzenia hormonalne to niezbędna jest współpraca trychologa z endokrynologiem i dermatologiem oczywiście. Takie holistyczne podejście sprawia, że szybko i efektywnie możemy uporać się z problemem nadmiernego wypadania włosów
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BADANIU WŁOSÓW hairlab.pl/trychologia/
ŁYSIENIE PLACKOWATE może dotyczyć kobiet, mężczyzn i dzieci bez względu na kolor
i strukturę włosów. Jest to jedna z najczęstszych chorób autoimmunologicznych o charakterze przewlekłym i nawrotowym. Patobiologia łysienia plackowatego nie została jeszcze do końca poznana, a skuteczność dostępnych terapii nie jest w dalszym ciągu zadowalająca. Przyjmuje się, że nawet około 2 % populacji boryka się z tym schorzeniem. Występuje przede wszystkim u młodych osób, 66 % chorych ma mniej niż 30 lat.
W przebiegu łysienia plackowatego dochodzi do nagłej utraty włosów i pojawienia się okrągłych lub owalnych ognisk pozbawionych włosów. Skóra w miejscu wyłysienia nie jest zmieniona, obserwuje się tzw., włosy wykrzyknikowe na obwodzie ogniska wyłysienia. Łysienie plackowate dotyczy cyklu wzrostu włosa – czynniki prozapalne atakują włosy anagenowe czyli te w fazie wzrostu.
Przyczyna choroby jest złożona i nie do końca poznana. Podkreśla się rolę czynnika dziedzicznego (występowanie rodzinne w 10- 20% przypadków), immunologicznego, autoimmunologicznego. Podkreśla się również bardzo duże znaczenie stresu. Poniżej znajdują się czynniki wpływające na przebieg choroby: przewlekły stres psychiczny, nagłe i ostre silne negatywne przeżycia, urazy psychiczne np. śmierć kogoś bliskiego, infekcje wirusowe i bakteryjne, silne antybiotyki, ciąża, menopauza, zaburzenia działania układu immunologicznego np. alergie.
Leczenie specjalistyczne, trudne, długotrwałe, uzależnione od rodzaju schorzenia, o trudnym do przewidzenia rokowaniu. Często osoby borykające się z łysieniem plackowatym zniechęcają się do kuracji i przestają stosować leczenie. Ważne jest aby wszystkie osoby dotknięte łysieniem plackowatym miały możliwość porozmawiania o swoim problemie i obawach z nim związanych. Wsparcie psychologiczne oraz wsparcie innych osób, które znalazły się w podobnej sytuacji może bardzo pozytywnie wpłynąć na podejście do tego problemu. W terapii łysienia plackowatego stosuje się światłoterapię z dobrymi rezultatami, jednak każda osoba z łysieniem plackowatym inaczej reaguje na daną terapię.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ŚWIATŁOTERAPII LAMPAMI LED https://hairlab.pl/swiatloterapia-lampami-led/
ŁYSIENIE ANDROGENOWE może występować zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Przyczynami tego typu łysienia są: hiperandrogenizm (podwyższony poziom androgenów), uwarunkowania genetyczne oraz wiek. W tym przypadku włosy wypadają w kątach czołowych oraz na szczycie głowy. Często łysieniu androgenowemu towarzyszy nadmierne przetłuszczanie skóry głowy. Gdy przyczyną okaże się zbyt wysoki poziom hormonów męskich wskazane jest leczenie endokrynologiczne. Czasami zdarza się, że poziom androgenów jest w normie natomiast mieszki włosowe stają się wrażliwe na nie co prowadzi do tzw. miniaturyzacji mieszków włosowych, a co za tym idzie to ścieńczenia struktury włosa – proces ten uwarunkowany jest genetycznie. Kobiety cierpiące na łysienie androgenowe tracą włosy wolniej i w mniejszym stopniu niż mężczyźni. Włosy stają się coraz cieńsze i rzadsze. Dodatkowo, nadmiar hormonów męskich wywołuje u kobiet łojotok, trądzik oraz hirsutyzm – nadmierne owłosienie na twarzy, nogach, rękach, brzuchu. Przy obecnym stanie wiedzy możemy efektywnie opóźniać a w pewnych sytuacjach wyhamować wypadanie włosów. Bardzo dobry efekt mają zabiegi trychologiczne głowy https://hairlab.pl/kosmetyki-trychologiczne/ połączone z mezoterapią igłową skóry https://hairlab.pl/mezoterapia-skory-glowy/. W łysieniu androgenowym bardzo ważna jest systematyczność i wytrwałość w stosowaniu nacodzień preparatów mających na celu wyhamowanie miniaturyzacji mieszków włosowych i opóźnienie przerzedzania się włosów. Bardzo ważne jest też aby osoba borykająca się z tym typem łysienia objęta została specjalistyczną opieką odpowiednich specjalistów. W sytuacjach kiedy kuracje preparatami trychologicznymi i indywidualnie dobrane zabiegi nie zdają egzaminu, a osoby są niezadowolone ze swojego wyglądu nasza Klinika oferuje niechirurgiczne zagęszczenia włosów, które mogą być częściowe lub całkowite https://hairlab.pl/uzupelnianie-wlosow-dla-kobiet/ . Innowacyjnym rozwiązaniem jest metoda INJECTION na mikroskórze https://hairlab.pl/injection-hair-system/ taki system wygląda bardzo naturalnie i nie ogranicza w żadnym stopniu aktywności fizycznej osoby użytkującej system.
U kobiet w okresie menopauzalnym obserwujemy obniżenie poziomu estrogenów przez co androgeny zaczynają odgrywać większą rolę. W tym czasie u kobiet może pojawić się owłosienie nad górną wargą czy na brodzie. Podczas menopauzy, znacznie obniża się poziom estrogenu, który w dużym stopniu odpowiada za wygląd skóry i kondycję włosów. Skóra staje się sucha, włosy tracą blask i elastyczność, szybciej wypadają. Dobre efekty może w takim wypadku przynieść wprowadzenie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) z równoczesnym stosowaniem trychologicznych preparatów zewnętrznych https://hairlab.pl/kosmetyki-trychologiczne/ W tym okresie warto też stosować profilaktycznie zabiegi trychologiczne w seriach indywidualnie dobranymi preparatami aby zminimalizować problemy z włosami i skórą głowy w okresie menopauzy.
Więcej o łysieniu androgenowym przeczytasz na tej podstronie: https://hairlab.pl/lysienie-androgenowe/
Więcej informacji o uzupełnieniach: https://hairlab.pl/niechirurgiczny-implant-wlosow/
ŁYSIENIE BLIZNOWACIEJĄCE jest to rzadki rodzaj łysienia częściej występujący u kobiet niż u mężczyzn. W tym typie łysienia dochodzi do trwałej i nieodwracalnej utraty włosów i zaniku mieszków włosowych. Mieszki włosowe zanikają a na ich miejsce pojawia się tkanka łączna włóknista i zeszkliwiony kolagen. Łysienie bliznowaciejące może zostać wywołane przez różne czynniki i choroby.
Przyczynami łysienia bliznowaciejącego mogą być:
– choroby o podłożu autoimmunoligicznym (toczeń, liszaj płaski, sarkoidoza, twardzina)
– czynniki fizyczne (oparzenia, urazy, odmrożenia)
– genodermatozy (rybia łuska), wrodzony niedorozwój skóry, pęcherzowe oddzielanie się naskórka
W obrazie mikrokamery nie widać mieszków włosowych, a skóra jest cienka, gładka i napięta. Przebieg tej choroby może być bardzo powolny lub gwałtowny.
W przypadku tego typu łysienia nie należy poddawać się inwazyjnym zabiegom na skórę głowy (mezoterapia, karboksyterapia, osocze bogatopłytkowe). W celu odpowiedniej diagnozy należy udać
się do specjalisty trychologa lub dermatologa.
ŁYSIENIE TELOGENOWE może być objawem różnych stanów chorobowych, np. obniżonego poziomu żelaza oraz ferrytyny w surowicy krwi lub cynku, niedoborów witaminowych (wit. z grupy B, wit. D3 oraz wit. A), źle zbilansowanej diety (ubogiej w białko i tłuszcze), nerwic, zaburzeń hormonalnych tarczycy. Zarówno nadczynność jak i niedoczynność może powodować wypadanie włosów. Niedoczynność tarczycy jest powodem spowolnienia wszystkich reakcji metabolicznych, które zachodzą w organizmie, w tym również cyklu rozwojowego włosa Zazwyczaj można to wyleczyć, używając specjalnych środków, które przepisze endokrynolog. Dodatkowo dostępne zabiegi i kuracje preparatami witaminowymi pomagają odzyskać piękne i mocne włosy.
Nadmierne wypadanie włosów dotyka większość kobiet po urodzeniu dziecka i jest zaliczane do łysienia telogenowego. Powodem są zmia ny hormonalne w czasie ciąży. Do porodu bowiem więcej mieszków włosowych znajduje się w fazie wzrostu i może przybywać dodatkowo nawet 6 tysięcy włosów. Po urodzeniu dziecka mieszki wchodzą w opóźniony stan spoczynku i nadmiar włosów wypada wraz z normalną liczbą codziennie ubywających włosów. Po roku wszystko zwykle wraca do normy. Gdy Młoda Mama karmi dziecko piersią nie możemy stosować inwazyjnych zabiegów typu mezoterapia, karboksyterapia czy osocze bogatopłytkowe. Możemy natomiast stosować naturalne składniki oraz masaż skóry głowy. Pobudzenie krążenia w skórze głowy ma bardzo dobre efekty i możne znacznie poprawić kondycję zarówno skóry głowy jak i włosów. Ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry głowy i włosów oraz dieta u kobiet zmagających się z wypadaniem włosów po narodzinach dziecka.
ŁYSIENIE ANAGENOWE to rozlane wypadanie włosów na całej powierzchni skóry głowy spowodowane zaburzeniami aktywności mieszków włosowych będących w fazie wzrostu. Włosy wypadają bardzo szybko, nawet 3 tygodnie po zadziałaniu szkodliwego czynnika. Łysienie to może być wywołane przez wiele czynników np. zatrucie arsenem lub talem, chemioterapia (cytostatyki), niedobór substancji odżywczych, promieniowanie jonizujące. W przypadku chemioterapii włosy odrastają już kilka tygodni po zakończeniu leczenia. Często odrastają w bardzo dobrej kondycji i co ciekawe osobom o włosach prostych mogą odrosnąć włosy kręcone. Niestety podczas chemioterapii nie wolno stosować żadnych inwazyjnych zabiegów, ale bardzo ważne jest aby w tym czasie dbać o skórę głowy. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja – odpowiedni szampon i masaż skóry głowy. Stosując odpowiednią pielęgnację dbamy o mieszki włosowe z których po zakończeniu leczenia szybciej wyrosną zdrowe piękne włosy.
Wypadanie włosów a STRES – wiele badań wskazuje, że ciężki stres psychiczny lub fizyczny mogą prowadzić do zaburzenia wzrostu i zmian w kolorze włosów oraz do ich nadmiernego wypadania. Napady lęku, depresja czy dramatyczne zdarzenia powodują nadmierne wypadanie włosów po kilku tygodniach lub miesiącach od wystąpienia. Stres działa na organizm wyniszczająco a więc w kilka miesięcy możemy stracić bardzo dużo włosów. Obecnie wiele osób zmagających się ze stresem i wypadaniem włosów trafia do psychologów, którzy pomagają im uporać się ze stresem. Wtedy powinien wejść trycholog z zabiegami i kuracjami mającymi na celu odzyskanie utraconych włosów. Po raz kolejny mamy doskonały przykład, że tylko holistyczne podejście do problemu wypadania włosów o współpraca wielu specjalistów przynosi oczekiwane efekty.
ŁYSIENIE NIEBLIZNOWACIEJĄCE tym typem określamy typy łysienia i nadmiernego wypadania włosów, które nie prowadzą do zaniku mieszków włosowych i możliwy jest całkowity lub częściowy odrost włosów po zniwelowania przyczyny i zastosowaniu odpowiedniej kuracji.
Do łysień niebliznowaciejących zaliczamy: łysienie androgenowe typu męskiego i żeńskiego, łysienie telogenowe (ciąża, poród i okres karmienia, gorączka, leki, restrykcyjne diety, stres, zaburzenia hormonalne), łysienie anagenowe (chemioterapia, restrykcyjne diety, promieniowanie jonizujące, toksyny), łysienie dystroficzne, łysienie plackowate.