Skip to main content

Trichotillomania- leczenie / Konsultacje psychologiczne

Konsultacje psychologiczne

dla dzieci / nastolatków, rodziców, dorosłych

Psycholog, diagnosta Magdalena Szymczak- Kępka przeprowadza w Klinice konsultacje psychologiczne dla osób borykających się z łysieniem, oraz dla bliskich osób (rodzice, partnerzy), którzy nie radzą sobie z zaistniałą sytuacją. Staramy się pomóc nie tylko od strony farmakologicznej, pielęgnacyjnej, ale właśnie od tej najczęściej pomijanej- emocjonalnej.

Każda osoba doświadczająca problemu włosowego, który przenika wszystkie sfery życia prywatnego i zawodowego, potrzebuje pewnego rodzaju pomocy. Niezależnie od tego, czy przyczyną jest krótkotrwałe łysienie telogenowe po ciąży lub po przeżyciu narkozy, czy dana osoba jest w trakcie walki z utratą włosów wywołaną przez hormony tarczycy czy hormony męskie, czy choruje na łysienie plackowate, trichotillomanię, czy łysienie bliznowaciejące. Jeśli utrata tego atrybutu zaczyna wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie, może się okazać potrzebne odpowiednio pokierowanie wsparcie psychologiczne, oraz nauka jak żyć z problemem włosowym.

Magdalena Szymczak- Kępka specjalizuje się również w prowadzeniu skutecznej terapii dla osób ze schorzeniem trichotillomanii.

UWAGA NOWOŚĆ! Pierwszy w Europie kurs online dla osób i rodziców dzieci zmagających się z TTM!

Link do kursu

Czym jest trichotillomania?

Choroba jest związana z wyrywaniem sobie włosów przez osobę na całej powierzchni skóry głowy, zdarza się również na wszystkich pozostałych częściach ciała (brwi, rzęsy, ręce itd.). Szacuje się, że w Polsce na trichotillomanię choruje około 2-3% populacji, jednakże może to być znacznie większa grupa osób (nawet 5%), gdyż jest to problem bardzo wstydliwy dla dotkniętych nim osób, przez to potrafią się z nim zmagać sami nawet przez całe życie, starając się go ukryć przed społeczeństwem.

Leczenie trichotillomanii

W leczeniu trichotillomanii (TTM-u) wykorzystuje się terapie psychologiczne, oraz leczenie farmakologiczne. Jednakże dzisiejsze badania pokazują, iż wpływ farmakologii jest w przypadku tego schorzenia bardzo ograniczony. Na stronie naszej specjalistki powstał pierwszy w Europie specjalny kurs online dla osób i rodziców dzieci zmagających się z TTM.

Jak leczymy trichotillomanię

Wieloletnie doświadczenie i autorski program terapeutyczny

Obserwacja

Kluczem całego procesu jest przeprowadzenie odpowiedniej obserwacji Pacjenta, aby poznać i zrozumieć przyczyny jego zachowania, które często może dostrzec jedynie specjalista ukierunkowany na TTM.

Analiza

Kolejny etap to analiza przeprowadzonych obserwacji oraz całościowa analiza sylwetki Pacjenta, która pomoże dobrać odpowiednie, dedykowane dla niego metody terapii.

Terapia

Jest finalnym efektem, dzięki któremu dobierane są odpowiednie metody terapeutyczne. Należy podkreślić, że terapia stanowi proces, który cały czas ewoluuje razem ze zmianami w nawykach Pacjenta.

Kurs

Dla osób i rodziców dzieci z TTM, którzy z różnych powodów nie mogą podjąć terapii stacjonarnej lub szukają szybkiej pomocy, nasza specjalistka przygotowała kurs samopomocy dla osób zmagających się z problemem. Dzięki kursowi, możesz rozpocząć pracę z problemem w swoim domu.

Link do kursu
Psycholog- diagnosta, trycholog

Magdalena Szymczak- Kępka

Magdalena Szymczak- Kepka opracowała indywidualny program terapeutyczny dla osób borykających się z TTMem polegający na niwelowaniu odruchów wyrywania, co w konsekwencji może doprowadzić do całkowitego odrostu włosów. Pierwszym krokiem jest określenie typu trichotillomanii, następnym zaś posiadanie pełnej świadomości odruchu, przez co można odpowiadać na potrzeby osoby- w sytuacji stresu, nudy etc. Potem wprowadzane są narzędzia i metody stymulujące, dzięki którym chęć i potrzeba wyrywania jest znacznie ograniczana.Na stronie specjalistki, dostępny jest także kurs online dla osób zmagających się z TTM.

Osiągnij przewagę

Poznaj szczegóły procesu

Bardzo ważnym elementem terapii jest poczucie, że to osoba ma przewagę nad schorzeniem z którym się zmaga i zna sposoby jego ograniczania, a nie schorzenie jest odruchem, sposobem niezbędnym do „przeżycia”.

Podczas terapii jest również cały czas prowadzona obserwacja zmian i odrostu włosów na powierzchni skóry głowy.

Autorska książka Magdaleny Szymczak

Książka: "Problem w głowie czy Na głowie?"

Książka „Problem w głowie czy na głowie? Dowiedz się, z czym naprawdę walczysz”- co w niej możesz znaleźć?

Tytuł książki sugeruje, że utrata włosów jest nie tylko kwestią wizualnej, fizycznej zmiany, ale może także dotyczyć procesów, jakie zachodzą w nas samych, w sposobie postrzegania naszego życia i codziennego funkcjonowania. Nie warto udawać, że nic się nie stało, ale też nie ma sensu żyć z tym problemem samotnie, w poczuciu, że nikt nas nie rozumie. Bo w rzeczywistości jest ktoś, kto nas rozumie. Jest wiele osób, które mogą zrozumieć. I właśnie o nich piszę w książce, pokazując, z czym zmagają się osoby tracące włosy, a co może pokazać wielu z Was, że nie tylko Wy przez to przechodzicie. Strach przed pójściem do fryzjera, niewytłumaczone wybuchy agresji, czasem wobec nieznanych osób, setki wizyt u specjalistów, skupianie się na fryzurach innych osób – czy te kwestie nie wydają Ci się znajome?

Dowiedz się więcej

Umów się na konsultację

Wspólnie łatwiej rozwiążemy problem.