Domowe sposoby na wypadanie włosów i poprawę ich kondycji
Poniżej przedstawiamy Państwu naturalne substancje i domowe sposoby mające na celu poprawę kondycji naszych włosów i skóry głowy. Jedne z nich poprawiają kondycję i wygląd włosów, niektóre hamują wypadanie i stymulują wzrost nowych włosów. Jednak nie zawsze to co działa na jedną osobę podziała i na nas – o tym trzeba pamiętać. Ważne aby pamiętać, że nawet domowymi sposobami możemy sobie zaszkodzić. Wszystko należy stosować z umiarem a najlepiej przed rozpoczęciem stosowania kuracji domowymi środkami zasięgnąć porady specjalisty czyli Trychologa.
Podczas badania trychologicznego Specjalista Trycholog określi rodzaj skóry głowy i rodzaj dolegliwości. Dopiero wtedy gdy jest takie zalecenie powinno się stosować kuracje domowymi sposobami. Czasami stosowanie kuracji w ciemno może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Olej kokosowy na włosy pomaga w odbudowie ich struktury proteinowej włosów, wzmacnia je, walczy z łupieżem i odżywia skórę głowy. Jest to kosmetyk naturalny, wydajny i bardzo przyjemny w stosowaniu.
Olej kokosowy możemy stosować na włosy jak i na skórę głowy. Podczas zabiegu olejowania wnika on w cebulki, odżywia je i dostarcza niezbędnych składników mineralnych. Olej kokosowy zawiera bowiem duże ilości cynku, magnezu i potasu. Ważne aby olej kokosowy nie był zbyt długo na włosach i skórze głowy. Zamyka łuskę włosa, dzięki czemu staje się on miękki, lśniący, a końcówki mniej się rozdwajają. Oprócz tego, że olej kokosowy odżywia skórę głowy, pobudza włosy do wzrostu, ale też skutecznie leczy łupież.
Olej rycynowy od lat stosowany był przez nasze babcie i mamy na skórę głowy i włosy. Jego działanie polega na pobudzeniu krążenia krwi w skórze głowy i zwiększeniu jej dopływu do mieszków włosowych, czego skutkiem jest szybszy wzrost włosów. Olejek rycynowy zawiera również kwasy tłuszczowe omega-6, odpowiedzialne za zdrowe włosy. Aby uzyskać możliwie najlepsze rezultaty, nakładamy olej rycynowy na skórę głowy na około godzinę i potem spłukujemy i myjemy włosy. Możemy też nałożyć go na całą długość włosów w celu ich odżywienia – wtedy zmywamy olej dopiero rano. Pomaga również na rozdwajające się końcówki oraz łamliwe włosy, a oprócz tego odżywia je i nawilża.
Olej z czarnuszki zawiera wiele ważnych i niezbędnych związków dla skóry głowy i włosów. Są to m.in nienasycone kwasy tłuszczowe – linolowy, oleinowy, alfa-linolenowy, witamina E, beta-karoten, sterole, biotyna, liczne mikroelementy oraz przeciwutleniacze. Najważniejszym związkiem jest tymochinon – składnik olejku eterycznego nasion czarnuszki, który wykazuje właściwości antynowotworowe i bakteriobójcze. Olej z czarnuszki odżywia i wzmacnia cebulki włosów, a co za tym idzie zmniejsza ich wypadanie i poprawia kondycje. Masaż skóry głowy z użyciem oleju z czarnuszki 1-2 razy w tygodniu już po miesiącu da efekt włosów mocniejszych, mniej podatnych na uszkodzenia podczas stylizacji. Jednak najważniejsze jest to, iż włosy zdecydowanie mniej wypadają. Olej z czarnuszki można też wcierać w końcówki włosów, wtedy będą się one o wiele mniej rozdwajały. Przykrywamy wtedy głowę folią i owijamy ręcznikiem a po około 30 minutach zmywamy olej używając delikatnego szamponu.
Napar z kozieradki – posiada bardzo dużo minerałów niezbędnych dla dobrej kondycji skóry głowy i włosów. Zawiera mnóstwo selenu, krzemu i magnezu, a także potasu i żelaza, które współtworząc zdrowy system funkcjonowania komórek, potęgują ich namnażanie. Kozieradka zawiera bardzo istotne dla budowy błon – fosfolipidy, które przyspieszają regenerację i sprawiają, że nowe komórki są mocniejsze i wytrzymalsze. Dzięki tym składnikom włosy przestają wypadać, szybciej rosną a ich struktura i kondycja stają się lepsze, skóra mniej się przetłuszcza i nie swędzi. Napar z nasion kozieradki stosujemy kilka razy w tygodniu wcierając go w skórę głowy i pozostawiając na 1-2 godziny lub na noc. Następnie myjemy włosy jak zwykle. Jedynym minusem może być zapach kozieradki J
Najważniejszym krokiem w leczeniu wypadania włosów jest zlokalizowanie przyczyny
Zobacz jak wygląda badanie trychologiczne >>>
Co zrobić żeby włosy szybciej rosły kilka porad:
- Picie naparu lub soku z pokrzywy
- Wcieranie w skórę głowy oleju z czarnuszki lub oleju rycynowego lub naparu z kozieradki
- Pobudzanie krążenia skóry za pomocą masażu skóry głowy
- Picie drożdży lub maseczka drożdżowa na skórę głowy
- Wykluczenie anemii i innych niedoborów witaminowych
- Zdrowe nawyki żywieniowe
Skrzyp polny na włosy – przy problemach nadmiernego wypadania włosów doskonale zdają egzamin herbatki ze skrzypu polnego lub płukanki do włosów i skóry głowy z łodygi tej rośliny. Zawiera ona witaminy, minerały, a przede wszystkim krzemionka zawarte w tej roślinie sprawiają, że włosy wolniej obumierają i staja się mocniejsze. Skrzyp polny ma właściwości spowalniające i ograniczające wypadanie włosów. Skrzyp polny uznawany jest za najbogatsze roślinne źródło krzemu. Pierwiastek ten wspomagających odnowę włosów, dodających im siły, blasku i witalności oraz pobudzających ich porost. Obok krzemu w skrzypie polnym znajdziemy również inne minerały, a także witaminy, flawonoidy, fitosterole, kwasy organiczne, saponinę.
Olej lniany na włosy świetnie sprawdza się przy usuwaniu łupieżu, przy problemach skóry głowy i nadmiernym wypadaniu włosów. Jego składnikiem, który wpływa na zbawienne właściwości oleju lnianego na włosy są kwasy tłuszczowe omega-3, w postaci kwasu alfa-linolenowego. Kwasy omega-3 odżywiają cebulki włosów, co sprawia, że włosy stają się naturalnie lśniące i są pobudzone do wzrostu. Zapobiegają także stanom zapalnym, które często prowadzą do utraty włosów, łupieżu i innych chorób skóry głowy. Jeżeli znajdziesz na półce nierafinowany i tłoczony na zimno olej z dodatkiem witaminy E, może się on okazać idealny dla włosów.
Zobacz nasze profesjonalne preparaty trychologiczne >>>