Skip to main content

O włosach

Budowa włosów

Włosy mają bardzo złożoną budowę .Składają się z mieszka, brodawki, łodygi, pochewki korzenia i powłoczki. Są umieszczone skośnie w skórze. Mieszek włosowy jest motorem wzrostu włosa, leży głęboko w naskórku na granicy ze skórą właściwą. Łodyga włosa wystaje z naskórka na zewnątrz, na wysokości gruczołów łojowych. Brodawka włosa składa się z bardzo aktywnych komórek. Wpukla się ona w kolbowatą, osłoniętą cebulkę włosa, zwaną też opuszką. Dzięki brodawce mieszek włosowy jest zaopatrywany przez naczynia krwionośne w niezbędne substancje i unerwiony. Im większa brodawka włosa, tym grubsze mogą być włosy. Łodyga włosa składa się z powłoczki, warstwy włókien i rdzenia. W łodygę włosa wbudowane są także komórki barwnikowe (zawierające pigment, melaninę), które decydują o kolorze włosów. Przy górnym końcu łodygi włosa znajduje się ujście przewodu wyprowadzającego gruczołu łojowego. Gruczoł łojowy wytwarza tłustą substancję, która impregnuje włosy i nadaje im miękkość.

 

Włosy w statystyce

  • Dorosły człowiek ma na całym ciele około pięciu milionów mieszków włosowych.
  • Na samej tylko skórze głowy, łącznie ze skórą twarzy, człowiek ma około miliona mieszków włosowych.
  • Właściwe owłosienie głowy składa się z 80 000 – 100 000, maksymalnie 150 000 mieszków włosowych, które mogą wytwarzać włosy. Blondyni mają na głowie około 140 000, bruneci około 110 000, szatyni około 100.000, a rudzi około 90 000 mieszków włosów.
  • Przeciętny przyrost włosa na głowie wynosi 0,35 milimetra dziennie, jeden centymetr miesięcznie i dwanaście centymetrów rocznie.
  • Przy ilości 80 000 włosów daje to dziennie przyrost 25 – 30 metrów, miesięczny około 800 metrów, a roczny prawie dziesięć kilometrów nowych włosów.
  • Na jednym centymetrze kwadratowym skóry głowy rośnie od 180 do 350 włosów.
  • Włosy osiągają długość od 25 do 70 centymetrów, jednak u niektórych ludzi mogą być znacznie dłuższe.
  • Człowiek każdego dnia traci przeciętnie od 60 do 80 włosów, maksymalnie 100.
  • W zależności od indywidualnego tempa wzrostu, czas przeżycia włosów na głowie wynosi od dwóch do siedmiu lat.
  • Włosy mają grubość około 0,1 milimetra.

Cykl rozwojowy włosa

U człowieka rozwój mieszków włosów rozpoczyna się już w życiu płodowym na głowie (brwi, warga górna i dolna). Mieszki zaczynają się tworzyć, gdy ludzki płód ma około 60 dni. Po około 110 dniach mieszki włosowe widoczne są na rękach i nogach. Już w końcu 7 miesiąca prawie cała skóra pokrywa się gęstym, delikatnym, krótkim i jasnym owłosieniem, tzw. meszkiem.

Wzrost włosa w brodawce włosowej nie jest procesem ciągłym, lecz odbywa się w trzech różnych fazach składających się na normalny cykl włosowy. Te fazy to : faza produkcji włosa, faza zaniku i faza spoczynku. Cykl włosowy jest genetycznie uwarunkowany i indywidualny dla każdego mieszka włosowego. Cykle w sąsiednich mieszkach włosowych są przesunięte w czasie względem siebie, dzięki czemu owłosienie pojawia się regularnie i jest dostateczne. Zjawisko to jest określone jako „asynchroniczna produkcja włosów”. Wykonując trichogram można określić, jaki procent mieszków włosowych znajduje się w poszczególnych fazach cyklu.


Jak szybko rosną włosy

W zależności od wieku włosy na głowie rosną z różną prędkością:

  • Przed okresem dojrzewania tempo ich wzrostu wynosi około 0,41 milimetra dziennie.
  • W okresie pokwitania i u młodych osób włosy na głowie rosną w tempie około 0,30 milimetra dziennie.
  • U dorosłych, dzienny przyrost włosów na głowie wynosi około 0,34 milimetra.
  • W podeszłym wieku włosy rosną w tempie około 0,32 milimetra dziennie.

Rodzaje włosów

Każdy człowiek wytwarza włosy o indywidualnych cechach. Mają one własne tempo wzrostu, długość i kształt. Włosy wykazują także pewne różnice rasowe,  wyróżnia się kilka etnicznych rodzajów włókien włosa.

  • Azjaci. W porównaniu do włosów ludzi rasy białej i Afroamerykanów włosy Azjatów są grubsze i mocniejsze. Gęstość mieszków włosowych w skórze głowy w tej grupie jest najmniejsza. Włosy Azjatów prawie zawsze są gładkie, a na przekroju poprzecznym okrągłe.
  • Rasa biała. Włosy ludzi o białej skórze (rasy kaukaskiej) mogą być bardzo różne: gładkie, lekko faliste lub spiralne. Na przekroju poprzecznym włókno włosa jest okrągłe lub owalne i cieńsze niż u Azjatów. Gęstość mieszków włosowych w skórze głowy zależy od koloru włosów.
  • Afroamerykanie. Włosy Afroamerykanów są często bardzo silnie skręcone, zwinięte w pierścienie, spiralne lub kędzierzawe. Na przekroju poprzecznym są eliptyczne lub prawie płaskie i pałeczkowate. W porównaniu z włosami Azjatów i ludzi rasy białej włókna włosów Afroamerykanów posiadają mniej substancji białkowych zawierających siarkę. Mieszki włosowe Afroamerykanów produkują bardzo dużo substancji tłuszczowych i łoju, który jednak, ze względu na to, że włókno włosa jest kręte, nie dociera do jego końca. Z tego powodu włosy Afroamerykanów są często suche i mało odporne na warunki pogodowe.

 

Mieszek włosowy jako „forma odlewnicza” włosa.

Kształt włókna włosa zależy od kształtu mieszka włosowego. Długie, proste mieszki włosowe produkują grube, gładkie włosy, na przekroju poprzecznym o okrągłych łodygach. Płasko skręcone mieszki włosa wytwarzają włosy typowe dla Afroamerykanów, kędzierzawe, na przekroju poprzecznym eliptyczne. Mieszek włosowy spełnia rolę „formy odlewniczej” dla włókna włosa. Włókno włosa przybiera kształt mieszka włosowego, przesuwając się w nim ku górze.

 

 

Zobacz kosmetyki i preparaty trychologiczne na włosy i skórę głowy >>>