Skip to main content

Porady Medyczne – Trichotillomania / Dietetyk / Endokrynolog

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi usługami w zakresie porad i zaawansowanych konsultacji medycznych:

Psychotrychologia jest nową dziedziną medycyny powstałą z połączenia psychologii i dermatologii. Psychotrychologia zajmuje się psychosomatycznymi aspektami chorób włosów, kompleksowym podejściem do pacjenta, które uwzględnia ścisłą współpracę psychologa z trychologiem. Specjaliści dobierają indywidualną i kompleksową terapię w postaci sesji psychologicznych i zabiegów trychologicznych. Obecnie człowiek postrzegany jest jako jednostka biopsychospołeczna. Równowaga między tymi trzema składowymi gwarantuje zdrowie, a zaburzenie któregoś z tych elementów może wywołać początek stanu patologicznego prowadzącego do rozwoju choroby. Chorobami o podłożu psychosomatycznym są Trichotillomania (TTM) oraz Łysienie plackowate (AA).


Trichotillomania – Terapia i leczenie trichotilomanii

TRICHOTILLOMANIA (TTM) jest schorzeniem psychiatrycznym, polegającym na natrętnym, uporczywym przymusie wyrywania włosów, czemu często towarzyszy uczucie ulgi lub dużej przyjemności. Schorzenie to prowadzi do przerzedzenia włosów lub zauważalnego wyłysienia.

Na trichotillomanię w Polsce szacuje się, że choruje około 2-3% populacji, jednakże może to być znacznie większa grupa osób (nawet 5%), gdyż jest to problem bardzo wstydliwy dla dotkniętych nim osób, przez to potrafią się z nim zmagać sami nawet przez całe życie, starając się go ukryć przed społeczeństwem. Trichotillomania występuje zarówno u dzieci przed okresem dojrzewania, wśród młodzieży oraz u osób dorosłych, z dominacją płci żeńskiej. Wskazuje się na podobieństwo trichotillomanii do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Przyczyn upatruje się w genach, w nadaktywności układu serotoninergicznego. Rozpoznanie trichotillomanii opiera się na obrazie klinicznym, dokładnie zebranym wywiadzie z pacjentem oraz, w niektórych przypadkach, danych uzyskanych od innych członków rodziny.

Uważa się, że najefektywniejszą metodą leczenia Trichotillomanii jest połączenie terapii biologicznej z oddziaływaniami psychoterapeutycznymi, a przede wszystkim terapią poznawczo-behawioralną.

Schorzenie to jest całkowicie niezrozumiałe dla otoczenia, rodzina, najbliżsi nie są w stanie zrozumieć jak osoba może sama się pozbawiać włosów. Bardzo ważna jest prawidłowa diagnostyka (najczęściej rodzice, którzy zauważą brak owłosienia u dzieci, w celu diagnozy, udaje się do specjalisty, gdzie brak wiedzy jak wygląda schorzenie ze strony specjalistów prowadzi do złej diagnozy i pogłębiania się problemu już od najmłodszych lat, a im problem dłużej występuje nieleczony, tym trudniej jest osobie poradzić sobie z chorobą). Odpowiednia diagnoza, wsparcie psychologiczne, metody pracy terapeutycznej, pozwalają osobom normalnie funkcjonować.


porady-medyczne

Umów się na konsultację

Pomożemy Ci odzyskać piękne włosy.